• DERNEĞİMİZ

BAŞKANIN MESAJI

Sevgili ziyaretçimiz, Mısır Çarşısı Esnafları Yardımlaşma ve Koruma Derneği Web Sitemize hoş geldiniz.

Kısaca Mısır Çarşısını tanıtmak isteriz:
Mısır Çarşısı, Eminönü`nde Yeni Camii`nin arkasında ve Çiçek Pazarı`nın yanındadır. İstanbul`un en eski kapalı çarşılarından olan Mısır Çarşısı, aslında Yeni Cami’nin yapılışı sırasında bu camiye gelir getirmek amacıyla inşa ettirilmiştir. Sultan III. Murat’ın annesi olan Safiye Sultan tarafından 10 Muharrem 1006 (1597) tarihinde başlatılan inşaat uzun bir duraklamadan sonra Sultan IV. Mehmet’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından tamamlattırılmıştır. Mimarları Davut Ağa ve Mustafa Ağa’dır. Çarşı son olarak 2013-2018 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından çok kapsamlı bir tadilattan geçirilmiştir.

Aktarlarıyla meşhur bu çarşıda halen tabii ilaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski geleneğine uygun ürünlerin yanı sıra; 1969 yılından itibaren de sarraf, kuyumculuk, değerli taşlar ve pırlanta ticareti, kuruyemiş, şarküteri ürünleri, değişik gıda maddeleri satılmaktadır.

Tarihi boyunca her derde deva olmuş kurutulmuş bitkilerin, çeşit çeşit otların ve yüzlerce tür baharatın buluştuğu dev bir pazardır burası. Dünya doğal ürünlere yönelmeyi daha yeni yeni keşfederken, Lokman Hekimler yetiştiren Anadolu, bitkilerin şifalı gücünü Mısır Çarşısı üzerinden yüzlerce yıldır dağıtmaktadır.

Sanayileşmenin getirdiği “tat” farklılaşmasını hazmedemeyenler için “çiftlik” yapımı veya “köy” çıkışlı peynirlerin, pastırma türlerinin, sucuk ve bakliyatın da sergilendiği Mısır Çarşısı, bu geleneksel özelliğini kolay kolay yitirmeye pek de niyetli görünmemektedir.

İstanbul’un hatta ülkemizin tarih denilince ilk akla gelen mekanların başında gelir. Bugün kurulduğu günkü havasını hala koruyan, aynı mimariyle, aynı enerjiyle yaşayan bir başka mekan akla gelmemektedir. Özellikle yabancı turistlerin uğramadan geçemediği, ilgi odağı mekanlardan biridir.

İşte biz de Mısır Çarşısı Esnafları Yardımlaşma ve Koruma Derneği olarak bu tarihsel mekanın, efsanevi ününü, havasını korumak ve sürekli kılmak için uğraş veren insanlarız.
Tüm misafirlerimizin, gelecek nesillerin bu tarihe tanık olmaları; Mısır Çarşısı efsanesini daha uzun yıllar yaşayabilmesi için var gücümüzle çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğimizi, bir kez de bu web sitesi aracılığıyla iletmekten gurur ve mutluluk duyarız.

Ömer T. BAŞIBÜYÜK
Mısır Çarşısı Esnafları Yardımlaşma ve Koruma Derneği Başkanı,

Mısır Çarşısı - Hizmet Saatleri

Açılış: 08.00 Kapanış: 19:30
Kapalı Günler: 29 Ekim ve tüm dini bayramlarda kapalıdır.